Zn. TMP/OŚ/01/2014
Olsztyn 2014-05- 15
Pan Stanisław Dąbrowski
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska
ul. Dworcowa 60, 10 – 437 Olsztyn
Szanowny Panie Dyrektorze,
chciałbym poinformować, że dzięki obecności w rezerwacie nad Pasłęką, jednemu z członków naszego Stowarzyszenia udało się uratować rzadki gatunek ptaka.
W dniu 29.03.2014 będący na rybach w rezerwacie „Ostoja bobrów na rzece Pasłęce” poniżej miejscowości Pelnik, członek SMP „Passaria” Krzysztof Kamiński natknął się na chorego, dużego ptaka drapieżnego. O fakcie tym poinformował Zarząd Stowarzyszenia. Po konsultacji z zaprzyjaźnionymi ornitologami okazało się, że w okolicach rezerwatu przebywa doktor nauk biologicznych Lucjan Kleinschmidt. Kolega Kamiński czekał na dr Kleinschmidta nad rzeką. Po dotarciu na miejsce stwierdził on, że ptak to dorosły okaz bielika. Bielik po wstępnych oględzinach został złapany i przewieziony do „Ptasiego Azylu” w Bukwałdzie gdzie zaopiekowano się nim w sposób profesjonalny.
Moim zdaniem jest to kolejny przykład na poparcie tezy o konieczności limitowanej obecności człowieka na obszarach chronionych. Chciałbym również zapewnić, że na każdym spotkaniu Stowarzyszenia, Zarząd kładzie szczególny nacisk na omawianie spraw związanych z zachowaniem na terenie rezerwatu. Na tegorocznym Zebraniu Walnym jednogłośnie podjęliśmy uchwałę o całkowitym zakazie zabijania pstrągów złowionych w dorzeczu Pasłęki.
Z poważaniem,
Podpisano – za Zarząd Prezes TMO „Passaria” Piotr Piskorski






