Połowy tarlaków 2023

Połowy tarlaków pstrąga potokowego prowadzone są w Pasłęce i jej dopływach od kilkunastu lat. W ten sposób pozyskiwana jest ikra, z której uzupełniane jest stado tarlaków, od których pochodzi wylęg i narybek na zarybienia Pasłęki i jej dopływów.

Połowy tarlaków prowadzone były w porozumieniu z Okręgiem Polskiego Związku Wędkarskiego w Olsztynie, który uzyskał wszystkie zezwolenia niezbędne do połowów pstrąga potokowego w okresie ochronnym i na terenie chronionym. Połowy tarlaków pstrąga potokowego prowadzono w rzekach Pasłęka i Łukcianka w dniach od 21 października do 13 listopada. W połowach uczestniczyło 28 członków TMP Passaria. W sumie złowiono 86 pstrągów potokowych, w tym 22 samice i 64 samce. Ze względu na stadium dojrzałości ikra została pobrana od pięciu samic. Tarło ryb przeprowadziliśmy bezpośrednio nad rzeką, a wszystkie ryby wypuszczone w miejscu złowienia. Pozyskana ikra inkubowana jest w wylęgarni Gospodarstwa Rybackiego w Komorowie.

Dodatkowo, od 3 lat znakujemy tarlaki specjalnymi nadajnikami (mikro-chipami), które wszczepione pod skórę ryby pozwalają nawet po latach zidentyfikować ją i ocenić zarówno tempo wzrostu jak i śledzić trasy jej wędrówek.

Do tego celu służą specjalne czytniki mikro-chipów, w które zaopatrzeni będą wędkarze oraz anteny zamontowane w dnie rzek Pasłęka i Łukcianka.

W tym roku udało nam się na ten cel pozyskać środki z grantu od firmy Budimex, która remontuje drogę nr 527 i przebudowywała most we wsi Pelnik.

Dodaj komentarz